BŘECLAV A OKOLÍ

Břeclav je dnes moderním městem, ležícím na křižovatce významných komunikací. Město má přibližně 27 tisíc obyvatel. Město i jeho místní části žijí bohatým folklórním životem. Město Břeclav je díky své poloze vstupní branou do Lednicko - valtického areálu, který byl v roce 1996 zapsán do seznamu míst Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Břeclavský zámek

Břeclavský zámek

Počátky jeho historie sahají do 11. století, kdy byl v místech dnešního zámku po roce 1041 vybudován pohraniční hrad. V roce 1534 panství koupili bratři ze Žerotína, za nichž byl starý hrad přestavěn v renesanční zámek. Dnešní podobu dostal zámek na počátku 19. století, kdy Lichtenštejnové budovali Lednicko - valtický areál. V roce 1945 se stal zámek majetkem československého státu, v dnešní době je ve správě města. Značně zchátralý objekt v současnosti prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Zámek je vzdálen od ubytování jen 100m.

Farní kostel Navštívení P. Marie

Farní kostel Navštívení P. Marie

Kostel dal postavit kníže Jan II. z Lichtenštejna podle projektu lichtenštejnského dvorního architekta Karla Weinbrennera, který navrhl i veškeré zařízení interiéru kostela a sakristie. Vysvěcení kostela se konalo 3. 7. 1898. Stavba je nápadná volbou použitého materiálu, zejména zeleně glazovanými střešními taškami, které dodaly místní knížecí keramické závody. Kostel je situován v městské části Poštorná. V těsné blízkosti kostela se nachází také historické budovy školy, fary, novogotického dvoupodlažního domu (slouží jako pobočka městské knihovny) a historizující dvoupodlažní budovy (nyní slouží jako zdravotní středisko). Farní kostel je vzdálen od ubytování jen 800m.

Kančí obora

Kančí obora

Nedaleko břeclavského zámku ve směru na Lednici se rozprostírá les zvaný Kančí obora. Jak již název napovídá, v minulosti se zde chovala v počtu mnoha set kusů černá zvěř. Obora fungovala až do začátku 20. století. Nyní vede skrz kančí oboru cyklostezka, která je ideálním vstupem do Lednicko - valtického areálu. Kančí obora je vzdálena od ubytování jen 100m.

Obora Soutok

Obora Soutok

V těsné blízkosti Břeclavi ve směru na Lanžhot se nachází největší obora v ČR s názvem Soutok. Obora nabízí jedinečnou atmosféru lužního lesa, který je protkán vodními kanály, slepými rameny a tůněmi. Rozsáhlé lesy doplňují louky se staletými solitérními duby. Kromě chovu jelení, daňčí a černé zvěře zde může návštěvník narazit na volně žijící čápy černé a bílé, ledňáčky, volavky a mnoho dalších zvířat. Cyklostezka v oboře vede až k samotnému soutoku Moravy a Dyje. Na území obory se nachází zámeček Lány a Pohansko. Obora Soutok je vzdálena od ubytování jen 10 km.

Přístav Břeclav

Přístav Břeclav

Lodní doprava Břeclav provozuje několik tras, mimo jiné i celoroční plavbu od veslařského areálu v Břeclavi k Janohradu. V letní sezóně se zájemci mohou nechat svést také k zámečku Pohansko. Při vyhlídkových plavbách po řece Dyji není určen minimální počet účastníků plavby a jízdní kolo vám bude převezeno zdarma. V průběhu letní sezóny můžete využít městskou „lodní" dopravu Břeclavské Benátky a plout například ze Staré Břeclavi, přes přístav u Kančí obory, Včelínku až k veslařskému klubu. Kompletní jízdní řád naleznete na www.lodnidoprava.com. Přístav je vzdálen od ubytování jen 1 km.

Zámeček Pohansko

Zámeček Pohansko

V jednom ze saletů Lednicko - valtického areálu, empírovém zámečku Pohansko, který byl postaven v letech 1810 - 1811 podle plánů Josefa Hardmutha, byla vytvořena expozice dokumentující výsledky rozsáhlých archeologických výzkumů slovanského hradiska, které bylo na tomto území založeno už v 9. století. Jedná se o symetrickou plochostropou stavbu s přízemními otevřenými arkádovými křídly, která má ve střední části jednopatrovou nástavbu. Pod římsou přízemního patra a v čele nástavby jsou kruhové reliéfní medailony a obdélníkové reliéfy se štukovými výjevy inspirovanými antickými příběhy. V kruhových medailonech se odvíjí příběhy, vztahující se převážně k bohyni lovu Dianě. Objekt leží v lužních lesích u Břeclavi. Před zámečkem je vybudováno obydlí z dob velkomoravské říše, takzvaná zemnice, a také staroslovanská svatyně. Zámeček Pohansko je vzdálen od ubytování jen 4 km.

Texty a fotografie na této stránce pocházejí ze stránek města Břeclav.